Adıyaman Mutfağının Ünlü Yemekleri Hangisidir

Adıyaman Mutfağının Ünlü Yemekleri Hangisidir

By Suat | | Posted in Turizm | 3442 Views

Adıyaman mutfağı, kendisine has yemeklere ve içeceklere sahiptir. Yöresel yemekleri arasında çorbalar, salatalar, cacıklar, pilavlar, köfteler ve tatlılar oldukça fazladır. Yöre yemeklerinin temel maddeleri olarak buğday ürünleri, kuru baklagiller, patlıcan, domates ve lahana bolca kullanılmaktadır. Soğan, sarımsak, salça, pul biber, maydanoz ve baharatlar tüm yemeklerde tat verici olarak kullanılmaktadır.

1

0

0

Buhara Pilavı

Score: 0%

More
Pirinç pilavının, kuşbaşı et, mutfaktaki sebzelere göre, nohut veya kestane veya havuç ile, badem olmazsa olmazı, lezzet katan baharatlar ile birlikte lezzet cümbüşüne dönüşmüş hali. Birden fazla yemek yerine, bir yemekte biraraya gelmiş biçimi.
2

0

0

Tevenk Sarması

Score: 0%

More
Yarma ve köftelik bulgur yarım saat önceden ıslatılır, yapraklar bol su ile yıkandıktan sonra kaynar suya basılarak bir süre bekletilir. Yarma ve köftelik bulgur karışımına yeteri kadar tuz ilave edilerek yoğrulur, elde edilen bu köfte harcı küçük asma veya dut yapraklarına serçe parmağı kalınlığında sarılır. Önceden kek hamuru gibi yoğrulmuş un yağda pişirilerek tencereye dizilmiş sarmaların üzerine dökülür, üzerini bastıracak kadar su ilave edilen mini sarmalar pişmeye bırakılır. Başka bir yerde yoğurt ile yumurta ateş üzerinde bulanana kadar karıştırılır ve pişen yemeğin üzerine dökülür. Ayrı bir tavada ince kıyılmış soğanlar pembeleşinceye kadar yağda kızartılır, kırmızı pul biber karıştırılarak yemeğe döküldüğünde tevenk sarması servise hazırdır.
3

0

0

Adıyaman Tavası

Score: 0%

More
Kuşbaşı etler kavrulur. Sonra patlıcanlar zar şeklinde büyük bir tepsiye doğranır. Daha sonra biber doğranır. Domatesler ise kabukları soyularak doğranır. Tepsiye doğranan malzemelerin yarısı bir kaba alınır. Tepside kalan malzemelerin üstüne kavrulan kuşbaşı dökülür. Kuşbaşının üstüne de kaba ayrılan doğranmış malzeme eklenir. Son olarak yemeğin üstüne sarımsak rendelenir, baharat, yağ, tuz ve su koyulup fırına verilir. Taş fırınlarda odun ateşinde ağır ağır, ortalama 2 - 3 saatte pişirilir. Tavanın ateşin hemen yanında değil, uzağında bir yerde , kendi haline , yavaş yavaş pişmesidir. Ateş yanında pişerse tava üzeri yanar ; iç tarafı pişmez.
4

0

0

Kavurmalı Hıtap

Score: 0%

More
Kavurma, halka halka doğranan soğan, maydanoz, pul biber, tuz ve zeytinyağı ile harmanlanır. Mayalı ekmek hamuru ile kapalı pide biçiminde, taş fırında odun ateşinde pişirilir. Lezzetinin yanında, bir o kadar da doyurucu bir yemektir.
5

0

0

Çiğ Köfte

Score: 0%

More
Çiğköfte; bulgur, isot, salça, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatların birarada yoğurulması ile hazırlanır.Pişirilmez. Adıyaman yöresine ait bir yiyecektir. Adıyaman'nın başka Adana, Şanlıurfa , Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Elazığ ve Malatya gibi illerde de farklı farklı çiğköfteler yapılır. Genellikle ince ve uzun köfte parçaları marul ile servis edilir. Çiğköfte, muhteviyatındaki bulgurun şişme özelliğinden dolayı bekletilmeden, taze tüketilmesi önerilir.
6

0

0

Yarpuzlu Köfte

Score: 0%

More
Yarpuz, yabani nane demektir. Nohut, parça et ve köftenin bir yemek içerisinde birlikte yer aldığı, bir lezzet şelalesidir. Yarpuz bulunmadığı zamanlar, ıspanakla da yapılsa da bu sulu yemek, alışkın olanların vazgeçemediği yarpuz ile yapılanıdır.
7

0

0

Meyir Çorbası

Score: 0%

More
Adıyaman yöresel yemekleri içerisinde çorbalar önemli yer tutar. Meyir çorbası ise tüm yöresel yoğurtla yapılan çorbalar arasında özel bir yere ve lezzete haizdir. Yoğurdun dışında, buğday, nohut ve bulgur haşlanmış olarak kullanılır. Ayrıca, patlıcan ve yeşil bir katılır. Soğan ve tereyağlı bir sosla servis edilir. Tercihe göre nane veya kişniş ile lezzeti artırılabilir.

Comments