Adana mutfağının meşhur yemekleri hangisidir

Adana mutfağının meşhur yemekleri hangisidir

By Suat | | Posted in Turizm | 4299 Views

Adana mutfağı çok çeşit içeren, birçok yemeği tüm Türkiye'de hatta dünyada bilinen, yapılan, tercih edilen hale gelmiştir. Acılı olmaları ortak özelliği sayılabilir.

1

0

0

İçli Köfte

Score: 0%

More
Birçok yöremizde, farklı farklı içli köfteler yapılır. Ana maddesi yağsız lezzetli kıyma ile ince bulgurdan yapılan harcın içine, kıyma, baharatlar ve ceviz doldurularak köfteler hazırlanır. Önce haşlanır. Kimisi böyle tercih eder. Sonra kızartılır. Ara sıcak olarak ta yenilebilir, ana yemek olarak ta.
2

0

0

Fellah Köftesi

Score: 0%

More
İnce bulgurdan yapılan bir yemektir. Kendine has şekerpareyi andıran biçimde hazırlanır, sıcak suda haşlanır. Domates ağırlıklı tereyağlı özel sos ve bol miktarda kıyılmış maydanoz ile servis yapılır. Hazırlanmasındaki sürenin aksine, tüketilmesi çok çabuk olur. Yoğurlu tercih edenler de olur.
3

0

0

Mumbar Dolması

Score: 0%

More
Mumbarların içi dışı bolsu ile yıkanır, bulgur kepeği ve limon ile iyice ovulur. Bıçağın tersiyle sıyrılıp temizlenir. Ardından buzdolabında tuzlanıp limonlanır, bir gün buz dolabında bekletilir. Adana usulü mumbar temizleme öyle kar gibi olur. Sonra dolma içi doldurularak pişirilir.
4

0

0

Analı kızlı

Score: 0%

More
Analı kızlı’yı çorba olarak ta gören vardır, sulu bir yemek olarak gören de vardır. Çorba olarak algılamak, bu yemeği hafife almak olur. Ana yemek olmayı hakkeden, lezzetli bir sulu köftedir.Yemeğin anası olarak atfedilenler, aslında bilinen içli köftedir. Kızlar ise boyut olarak, küçük olan köfteler. Analı kızlı, sırları gizli....
5

0

0

Adana Lahmacun

Score: 0%

More
Adana’nın yaylalarında yetiştirilmiş erkek koyun eti zırhlanır. Bu etin içerisine kırmızı pul biber,domates, salça, maydanoz, soğan, karabiber ve sarmısak katılarak, ince açılan hamurun üstüne yayılarak fırında pişirilir. Yeşillik, salata ve limon ile servis edilir.
6

0

0

Adana Kebap

Score: 0%

More
Adana’nın yaylalarında yetiştirilmiş erkek koyun eti zırhlanır. Bu etin içerisine kırmızı pul biber, kuyruk yağı katılarak yoğrularak şişt, köz ateşinde pişirilir. Adana Kebap servisi, yeşillik, sumaklı soğan salatası ve salata ile servis edilir.

Comments