Doğru bildiğimizi düşündüğümüz ama aslında yanlış kullandığımız deyimler atasözleri hangisidir

Doğru bildiğimizi düşündüğümüz ama aslında yanlış kullandığımız deyimler atasözleri hangisidir

By Zezzee | | Posted in Genel Kültür | 6383 Views

Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız ama aslı öyle olmayan deyimler, atasözleri vardır. Tespit ettiğimiz bir kaç tanesini sizlerle paylaşıyoruz. Lütfen sizin de aklınıza gelen, bizim bu listemizde yer vermediğimiz deyimler ya da atasözleri varsa lütfen yorum yaparak bizleri bilglendirin. Malumunuz bilgi paylaştıkça çoğalır...

1

1

0

Sıfırı tüketmek

Score: 100%

More
Zafiri, nefes, soluk anlamına gelmektedir. Nefesinin tükenmesi dolayısıyla ömrün bitmesi demektir. Ölmek anlamında da kullanılır. Doğrusu "zafiri tüketmek" olmalıdır.
2

0

1

Fukaranın düşkünü beyaz giyer kış günü

Score: 0%

More
Doğru kullanımı, "zürefanın düşkünü, beyaz giyer kış günü" şeklinde olmalıdır. Zürefa: Güzel, şık, çekici. Zarif kelimesinin çoğul halidir. Daha önce iyi bir durumda olan bir kişi, bu konumunu kaybettiğinde uygun olmayan, yersiz davranışlarda bulunur. Bunu ifade etmek için kullanılır.
3

1

0

Saatler olsun

Score: 100%

More
Banyo yapan herkese söylediğimiz bu sözün aslı Sıhhatler olsun (sağlık) şeklindedir.
4

1

1

Kısa kes Aydın havası olsun

Score: 50%

More
Kısa kes de Aydın havası olsun Koçummmm! Yine yanlış kullanılmakta olan bir deyim. Aydın'ın, İzmir'İn efelerinin giydiği elbiseleri bilirsiniz. Alınan kumaşın alt üst bir elbiseye yetebilmesi için oldukça fazla almak gerekirken, daha az alınan bir kumaş ile Aydın Abası dikilebilmekte. (Aba: Kumaştan yapılma üstlük giysi.)
5

0

1

İnce eleyip sık dokumak

Score: 0%

More
Bu deyim genellikle bizlere nasihat edildiğinde kullanılır. Yine yanlış kullanılmaktadır. Doğrusu "İnce eğirip sık dokumak" şeklindedir. Eğirmek, yün, pamuk gibi şeyleri iğ ile büküp iplik durumuna getirmek.
6

1

0

Su küçüğün söz büyüğün

Score: 100%

More
Küçük yaşlardan başlayarak bizlere büyüklerimiz tarafından söylenen bir atasözüdür ama onlar da doğrusunu bilmiyorlarmış. Atasözünün ilk hali Oğuz Türkçesinde "Söz ulunuñ su kiçiniñ" olarak kullanılırmış. Büyüklere olan saygıyı vurgulamakta olan cümlenin aslı "Sus küçüğün, söz büyüğün" şeklindedir.
7

0

1

Ana gibi yar BaÄŸdat gibi diyar olmaz

Score: 0%

More
Analarımız bizim bu hayattaki en değerli varlıklarımız. Bu yüzden bu söz bu deyim gayet mantıklı gelmekte bizlere ama doğrusu "Ane gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz" şeklinde. Bu sözde Ane, Bağdat yolu üzerinde bir uçurumun ismidir. (Yar: Uçurum)

Comments