Dünyadaki en yüksek şelale hangisidir

Dünyadaki en yüksek şelale hangisidir

By Suat | | Posted in Coğrafya | 5480 Views

Dünyada doğa harikası o kadar çok, büyüleyici, seyretmeye doyulamayan, şırıltıları en güzel besteler kadar duygu yüklü şelaleler var ki...

1

0

0

Jog Åželalesi

Score: 0%

More
Hindistan’ın en yüksek şelalelesi olan Jog Şelalesi, Sharavathi Nehri’nin 253 metre yükseklikten aşağı dökülmesi sonucu oluşmaktadır. Yağmur dönemi öncesinde ince birkaç dere şeklinde olan şelale, muson yağmurları başladığında muhteşem kapasiteye ulaşmaktadır.
2

0

0

Huangguoshu Åželalesi

Score: 0%

More
77.8 metre yükseklik ve 101 metre genişliğindeki Huangguoshu, Asya’da bulunur ve bölgedeki 18 şelaleden birisidir. Şelalenin hemen arkasında oyulmuş olan 134 metre uzunluğundaki mağara ziyaretçilere yakından görme imkanı sunmaktadır
3

0

0

Gullfoss Åželalesi

Score: 0%

More
“Altın Şelale” anlamına gelen Gullfoss, İzlanda'da, Beyaz Nehir üzerinde bulunan iki katlı ve 32 metre yüksekliğinde bir şelaledir. Düzenli yağmurlar ve eriyen buzullar nedeniyle yaz mevsiminde Avrupa’nın en büyük şelalesi haline gelmektedir.
4

0

0

Detian Åželalesi

Score: 0%

More
Çin ve Vietnam sınırında yer alan şelale dünyanın en büyük sınır şelalelerinden dördüncüsüdür. Turizme yakın zamanda açılabilmiştir.
5

0

0

Mavi Nil Åželalesi

Score: 0%

More
Kuzey Etiyopya’daki bu şelale ülkenin en çok turist çeken yerleri arasındadır. pek çok kişi tarafından kutsal olarak kabul edilir ve Cennet Bahçesinden dışarıya akan Gihon Nehri olduğuna inanılır.
6

1

0

Niagara Åželalesi

Score: 100%

More
Niagara Şelaleleri Ontario ve New York şehirleri arasında yer alır. 3 büyük şelaleden oluşur. Horseshoe (Atnalı Şelalesi) bunların en büyükleridir. Ters akan dünyadaki tek şelaledir. American Falls ve Bridal Veils Fall diğer iki küçük şelalelerdir.
7

0

0

Victoria Åželalesi

Score: 0%

More
Victoria Şelalesi, Zimbabwe ve Zambiya sınırında yer alır. 1700 m genişliğe ve 108 metre yüksekliğe sahiptir.
8

0

0

Kaieteur Åželalesi

Score: 0%

More
Potaro Nehri üzerinde, Güney Amerika'daki Guyana yağmur ormanlarının merkezinde yer alır. Dünyadaki en güçlü şelalelerden biridir. 226 metrelik serbest düşüş ile Niagara Şelaleleri’nden 5, Victoria Şelalelerinden ise 2 kat yüksektir.
9

0

0

Ä°guazu Åželalesi

Score: 0%

More
Dünyanın en güzel doğal harikalarından biridir. Brezilya ve Arjantin sınırında yer alır. Bu şelaler kümesinde, İguazu Nehri boyunca 275 adet şelale bulunur. Bu şelalelerin çoğu 64 metre civarında yüksekliğe sahiptir. En muhteşem olanı ise U şeklindeki Şeytan Boğazı’dır. Yüksekliği 82 metre, genişliği 150 metre ve uzunluğu 700 metredir.
10

1

0

Salto Angel Åželalesi

Score: 100%

More
Dünyanın en yüksek şelalesidir. Toplam yüksekliği 978 metredir ve 807 metre serbest düşüşe sahiptir. Venezuela’nın balta girmemiş ormanlarından birinde yer alan Canaima Ulusal Parkı’na ancak havadan ulaşmak mümkündür.

Comments